Peyzaj

Peyzaj

Peyzaj

Yaşam alanlarını estetik bir görünüme ve doğayla iç içe bir izlenime kavuşturmak için peyzaj çalışmaları, her zaman önemli bir faktördür. Çevrenizi ve yaşam alanınızı güzel ve yaşanabilir kılacak olan, tasarım harikası çalışmalarla siz de rahat ve huzurlu bir bahçeye ya da parka sahip olabilirsiniz. Sanatsal bir derinliği olan peyzaj çalışmaları, mimarlarımız ve mühendislerimiz eşliğinde, tesislerin, sahil yollarının ve birçok yeşil alanın düzenlemesinin yapılması için uygulanan projelerin tümüdür.

Peyzaj Tasarım Süreci Nasıl İşler?

İnsanların yaşamlarının bir parçası olan bütün alanları yeşille ve doğayla birleştiren peyzaj çalışmaları şu şekilde işlemektedir.

·         Tasarım süreçleri;

·         İhtiyaçların belirlenmesi

·         Arazi ya da alanın yapısının incelenmesi

·         Uygunluk ve fonksiyonel diagram oluşturulması

·         Tasarım planlarının geliştirilmesi ve sunulması

·         Tasarım planın çizilmesi

Peyzaj Yapım Aşamasında Yapılanlar

Tasarım ve çizim aşamaları geçildikten sonra, yapılan tasarıma uygun bitkilerin ve malzemelerin alınması gerekmektedir. Daha sonra mühendislerle ölçümü yapılan alana, odak noktaları ve geçiş alanları yerleştirilir. Aktivite ve tema gibi durumlara uygun bitkiler ve toprak analizleri yapılır. Daha sonra bitkilerin yerleştirilmesi, çevrenin düzenlenmesi ve yüzeyin şekillendirilmesi sağlanır.

İlk aşamadan sonra, renklerin ve materyallerin bahçe ya da yapılan alanla uyumu sağlanacak şekilde ek alanlar eklenir. Işıklandırma, boyama ve oturak gibi ihtiyaçlar için belirlenmiş olan yerlere materyaller yerleştirilir. Yaşam alanını daha da güzel hale getiren düzenleme çalışmaları, mimar ve mühendislerin eşliğinde devam etmektedir. 


Peyzaj Nedir?

Çevremizi güzel bir görünüme kavuşturmak için şehir, orman, bahçe ve park düzenlemelerini yapılmasına peyzaj denir. Bunun dışında peyzaj nedir? denildiğinde çevremizi çimlendirmek, düzenli bir şekilde ışıklandırmak ve estetik bir görünüm sağlamak için insanların doğayla buluşmasını sağlayan sistemli düzenlemedir.

Peyzaj Nedir Ve Nerelerde Kullanılır

Genel hatlarıyla, peyzaj nedir? Aslında çevremizde huzur ve düzen içinde yaşamamızı sağlayan önemli bir noktadır. Kimse dağınık bir görüntü ve bakımsız bir bahçe istemez, bunun için peyzaj mühendisleri çevrede bulunan dağınık görüntüyü azaltır, park alanlarını, bina ve site çevrelerini ve bahçelerinizi çiçeklendirir, süsler ya da ışıklandırır. Böylece güzel bir görünüme kavuşan çevremiz, betonların huzur bozucu renklerini absorbe eder.

Çevrenin hem düzenli hem de kullanışlı olmasını sağlayan peyzaj, çoğu ülkede belediyelerin şehir düzenlemeleri için kullandığı bir yöntemdir. Ayrıca binaların ve çevresindeki yeşil alanların bakımı, onarımı ve düzenlenmesi de peyzaj mühendisleri tarafından tasarlanarak, estetik bir hale getirilir.

Peyzajın Kullanıldığı Diğer Alanlar?

Sadece şehir merkezli olamayan peyzaj, özel alanlarınızı, sahil kenarlarını, ormanları ve hatta turistlik alanları bile düzenleyebilmektedir. Çevrenin estetik ve sanatsal bir görünüme sahip olmasını sağlayan peyzaj yapıları, renklerin ve ışıkların doğal görünümünü ortaya çıkartır, çevredeki düzenli yaşam alanlarını kullanılabilir hale getirir. Örneğin çimlendirme ve çiçeklendirme projeleri, sahil şeridindeki oturma alanları, evinizin bahçesindeki ağaçlandırma ve çiçeklendirme düzenini sağlayacaktır.


 

 

 

Hızlı iletişim

Whatsapp

Whatsapp ile mesaj gönderebilirsiniz. İstek ve Görüşlerinizi bildirmek için aşağıdakı butonu kullanabilirsiniz
Whatsapp Destek