Meyve Bahçesi Tesisi

Meyve Bahçesi Tesisi

Meyve Bahçesi Tesisi

Meyve ve bitkilerin yetiştirilmesi için kurulan bahçe tesisi, peyzaj mimarları ve mühendisleri eşliğinde yaşamsal bir alan oluşturmak için en ince ayrıntısına kadar düşünülen projelerdir. Meyvelerin yaşamsal faktörleri, sulama çeşitleri ve ışığa olan hassasiyetleri tıpkı iklimlere ve toprağa olduğu gibi farklılık göstermektedir. Profesyonel bir şekilde düzenlemelerin yapıldığı bu tesisiler, bahçenin bütün ihtiyaçlarını karşılayacak şekilde tasarlanır ve uzun ömürlü üretimler amaçlanmaktadır.

Meyve Bahçesi Kurulacak Yerlerin Seçimi Nasıl Yapılır?

Peyzaj mühendisleri ve mimarları aracılığıyla, profesyonel bir şekilde kurulan bahçe tesisleri ister endüstriyel olsun ister kişisel alanınız olsun aynı şekilde düzenlenmektedir. Meyve bahçeleri için önemli olan faktörler;

·         Meyve bahçesinin kurulacak yer seçimi

·         Meyvenin biyolojik yapısı

·         İklim

·         Rüzgar ve yer yöney yapıları

·         Toprağın elverişliliği

·         Fidanların dikim işlemlerin nasıl yapılacağı

·         Nem

·         Yıllık yağış ve sıcaklık oranları

Bahçe Tesislerinde Önemli Unsurlar

 Tesis kurulduktan sonra önemli olan diğer unsurlar ise; bahçenin kolay bir şekilde sulanabilmesi ve ağaçların birbirleri arasındaki kök mesafeleridir. Her ağacın aynı verimliliği göstermesi için sık dikilmiş meyve ağaçları ile seyrek dikilmiş meyve ağaçları çeşitleri farklıdır. Her alanda ve her koşulda yetişmeyen meyve ağaçları, tesislerin yanlış kurulması yüzünden kısa zamanda hastalanabilir, verimliliği azalabilir. Bu gibi durumlara sebebiyet vermeden mühendis ve mimar arkadaşların, ortam araştırması ve analizlerine göre profesyonel destek alınmalıdır. Toprağın yapısı, ağaçların özellikleri meyve bahçe tesisi için önemli unsurlar arasında yer alır. 

Hızlı iletişim

Whatsapp

Whatsapp ile mesaj gönderebilirsiniz. İstek ve Görüşlerinizi bildirmek için aşağıdakı butonu kullanabilirsiniz
Whatsapp Destek